Blog


Banany – Dlaczego warto je jeść?

Banany to naturalne źródło energii.  Już jeden lub dwa banany są w stanie zaspokoić potrzebę energii dla organizmu podczas ciężkiego wysiłku. W bananach znajdują się 3 cukry (glukoza, fruktoza, sacharoza) dlatego zastrzyk energii jest bardzo duży i dostatecznie długo utrzymuje się odpowiednie stężenie cukru we krwi.

Owoc ten jest działa również przeciwdepresyjnie, ponieważ zawiera duże ilości tryptofanu, który bezpośrednio zaangażowany jest w produkcję hormonu szczęścia o nazwie serotonina. Kilka wspaniałych właściwości bananów :

  • Zmniejsza objawy PMS(Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego)
  • Pobudza intelekt
  • Łagodzi skutki picia alkoholu
  • Łagodzi poranne mdłości
  • Chroni przed rakiem nerek
  • Zapobiega cukrzycy typu 2
  • Chroni przed osteoporozą, ślepotą

Banany są skuteczne na skurcze mięsni dlatego polecane są osobom, które mają problemy w tym zakresie. Regularne jedzenie bananów pomaga zapobiegać nadmiernemu oddawaniu wapnia w moczu  przez co wzmacniane są kości. Owoce te dodatkowo wzmacniają układ nerwowy i wspierają produkcję białych krwinek, a więc działają pozytywnie na nasz układ odpornościowy.

Banany zawierają wiele potasu oraz niewielką ilość sodu przez co obniżają ciśnienie chroniąc nas przez zawałem czy udarem mózgu. W skład tych owoców wchodzi również pięć witamin z grupy B: Tiamina(B1), Ryboflawina(B2), Niacyna(B3), Pirydoksyna(B6), Kwas foliowy(B9).

Banany są zasobne w pektyny dzięki czemu  pomagają trawić oraz pozbywać się z organizmu różnego rodzaju toksyn i metali ciężkich. Zawierają duże ilości naturalnego błonnika co wpływa korzystnie na pracę jelit oraz pomaga przy zaparciach natomiast przy biegunce przywracają utracone elektrolity.

Warto wiedzieć

Wbrew opiniom wielu ludzi to banany zabrązowione mają więcej właściwości leczniczych niż żółte, które są częściej wybierane. Im banan dojrzalszy tym więcej ma brązowych plam, które są dowodem na występowanie związku CMN( Czynnika Martwicy Nowotworów)- środka zwalczającego komórki rakowe. To właśnie zabrązowione banany są zdrowe i zawierają wiele składników odżywczych.

 

~Szymon Lemke -Trener Personalny

<<<POZOSTAŁE ARTYKUŁY>>>

FORTIS - Prowadzimy treningi personalne dla klientów z całego Trójmiasta - Gdańsk, Sopot, Gdynia i okolice, a także treningi on-line dla osób z całej Polski.