Blog


Sen- Regeneracja

Nie od dziś wiadomo, że sen jest bardzo ważny dla każdego z nas.  Pełni niezbędną rolę w życiu człowieka wpływając na cały organizm. Podczas snu nasze ciało regeneruje się, uwydatnia się praca mózgu. Sen zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną ,wpływa na gospodarkę hormonalną, oszczędność energii, stan naszej pamięci i pracę neuronów. Krótko mówiąc sen jest odpowiedzialny za prawidłowy stan całego naszego ciała. Dlaczego jednak wiele osób go zaniedbuje?

Poniżej postaram się opisać wady i zalety zdrowego snu oraz jego jakości.

Zapotrzebowanie na sen

Niezbędna ilość snu dla każdego z nas zmienia się wraz z wiekiem oraz dostosowuje się ją do potrzeb indywidualnych. Ważną jednak rzeczą jest dobowy rytm snu. Chodzi tu o fazy snu, z których jesteśmy wybudzani każdego dnia. Wyróżniamy fazę NREM – faza głębokiego snu oraz fazę REM- faza snu płytkiego. Kluczowe jest, by dostosować dobowy rytm snu tak byśmy nie wybudzali się w fazie NREM.

Małe dzieci będą potrzebowały znacznie więcej snu niż dorośli, ok. 10-14h. Z młodzieżą jest inaczej. Istotna w tym wypadku jest pora o jakiej idziemy spać. U młodych osób w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu znacząca jest jakość snu. Wiąże się to zarówno długością snu, jak i wczesnym zasypianiem (przed godz. 22:00), co koreluje z dobowym rytmem wydzielania hormonów. Chodzi o to, że nie wystarczy już sama odpowiednia ilość snu np.10h ale czas, w którym został on zrealizowany. Sen od 3 w nocy do 12 w dzień będzie o wiele mniej wydajny niż sen od 22:00- 7:00 . Niektórzy mówią nawet, że sen przed północą liczy się za dwa.

U osoby dorosłej sen trwa zwykle 7- 9 godzin. Znajdą się natomiast przypadki, gdzie wystarczą 4h snu oraz, gdzie i 10h będzie za mało.

Nieodpowiednia ilość snu

Już po 2–3 nieprzespanych nocach dramatycznie pogarsza się kondycja fizyczna i psychiczna. Nieodpowiednia ilość snu powoduje pogorszenie pamięci i zdolność koncentracji, wpływa ujemnie na aktywność, obniża odporność na choroby, zwiększa ryzyko wypadków.

Wystarczy doba bez snu, a nasza zdolność do zapamiętywania już spada o 40%.

U sportowców jego szczególnie niedobór powoduje spadek czasu reakcji, siły, wydolności dynamiki czy koordynacji.

Zalety dobrego snu

  • chroni przed depresją
  • zmniejsza ryzyko wypadków
  • zmniejsza stres
  • wpływa na prawidłową masę ciała
  • poprawia koncentrację
  • przekłada się na lepsze wyniki w nauce i sporcie
  • wzmaga kreatywność
  • hamuje stany zapalne
  • przedłuża życie
  • poprawia pamięć

Dlaczego sen jest tak ważny?

Reasumując sen to najważniejszy naturalny etap kiedy nasze ciało adaptuje się do zadań, z którymi miało do czynienia za dnia. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla sportowców, ponieważ podczas głębokiej fazy snu wydziela się hormon wzrostu, który odpowiada za przyrost masy mięśniowej, regenerację tkanek, wzmacnianie kości itd.  Kiedy nasz dobowy rytm snu jest tak ustawiony, że faza głębokiego snu jest skrócona nasze ciało nie jest w stanie się w pełni zregenerować dlatego też czujemy się zmęczeni i brak nam siły do konkretnego działania.

Zatem najlepszym sposobem, by zadbać o siebie jest dopilnowanie, byśmy każdego dnia się wysypiali.

 

~Szymon Lemke -Trener Personalny

<<<>>>

FORTIS - Prowadzimy treningi personalne dla klientów z całego Trójmiasta - Gdańsk, Sopot, Gdynia i okolice, a także treningi on-line dla osób z całej Polski.